Jak przyśpieszyć komputer

Jeżeli twój komputer działa ostatnimi czasy wolniej, jest to znak, że trzeba z nim zrobić porządek. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów by twój komputer znów zaczął działać szybciej. Jak przyśpieszyć komputer?

Skanowanie komputera

Przeskanowanie naszego komputera jest zawsze dobrym pomysłem na znalezienie ewentualnych wirusów. Często okazuje się, że to właśnie one mają negatywny wpływ na działanie całego systemu. W znalezieniu intruza pomoże nam jeden z dostępnych za darmo antywirusów. Uważajmy jednak na programy antywirusowe, ponieważ okazuje się, że również one mogą być przyczyną powolnego działania systemu. Poprzez pracę „w tle” i skanowaniu na bieżąco plików, spowalnia to niejednokrotnie działanie całego systemu. Rozsądnie jest więc wybrać taki program, który nie działa negatywnie na pracę systemu, ale jednocześnie zapewnia nam ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem.

Zredukowanie liczby programów w autostarcie

Podczas uruchomiania się systemu nasz komputer uruchamia po kolei szereg programów. Jest to często przyczyną wielu opóźnień i obciążeń, a wielokrotnie okazuje się, że zdecydowana część programów uruchamianych na starcie systemu nie jest nam potrzebna, lub w ogóle z niej nie korzystamy.

Aby tego dokonać otwórzmy nasz menedżer zadań, a następnie wybierzmy z listy programy, które nie są nam aktualnie potrzebne i zakończmy ich działanie. Jeżeli to nie okaże się skuteczne, rozsądnie jest przejść do kolejnego podpunktu.

Czyszczenie komputera oraz defragmentacja dysku

Posiadając komputer kierujmy się zasadą o pozostawieniu na dysku przynajmniej 10% wolnego miejsca. W systemie windows dobrze jest skorzystać z funkcji czyszczenia dysku. Wykasowanie tymczasowych plików oraz aplikacji usprawni działanie komputera. Pomocna może się również okazać defragmentacja. Komputer po tym procesie posegreguje pliki tak, by dostęp do nich był szybszy i łatwiejszy.

Te kilka sposobów może już znacząco polepszyć działanie naszego komputera. Nie są one wymagające, a są w stanie ułatwić i usprawnić nasze korzystanie ze sprzętu komputerowego.